تبلیغات در اینترنتclose
سولفادیمیدین

زمان جاري : جمعه 13 تیر 1399 - 9:57 بعد از ظهر
نام کاربري : پسورد : يا عضويت | رمز عبور را فراموش کردم
::: در حال بارگيري لطفا صبر کنيد :::

سولفادیمیدین
تعداد بازديد : 4985
admin
آفلاين

ارسال‌ها : 14
عضويت: 11 /4 /1393
محل زندگي: قم
سن: 28
تشکر شده : 10
سولفادیمیدین


سولفادیمیدین 33.3%

گروه دارویی : سولفونامید

شکل دارویی : محلول خوراکی

ترکیب : هر میلی لیتر از محلول حاوی 333 میلی گرم سولفادیمیدین سدیم می باشد.

مکانیسم اثر :

سولفادیمیدین سدیم، سولفونامید گسترده طیفی است که در رقابت با پارامینوبنزوئیک اسید، سبب مهار اسید فولیک و در نتیجه وقفه در سنتز پروتئین باکتری ها می گردد و باکتریواستاتیک می باشد. متعاقب تجویز خوراکی
دارو، به سرعت از دستگاه گوارش جذب گردیده و بخوبی در بافت های بدن انتشار می یابد. جذب سریع سولفادیمیدین از دستگاه گوارش و ثبات نسبتا طولانی دارو در خون موجب تاثیر درمانی مطلوب دارو می شود. دارو به ویژه در کبد، تغییرات متابولیکی( استیلاسیون و کونژوگاسیون) پیدا نموده و بخش عمده آن از طریق ادرار و نیز مقدار کمی از طریق مدفوع، صفرا، تعریق و شیر دفع می شود.

موارد مصرف :

سولفادیمیدین سدیم طیف ضد میکروبی وسیعی بر روی باکتری های گرم مثبت و گرم منفی دارد مانند: استرپتوکوک، استافیلوکوک، باسیلوس آنتراسیس، کلستریدیوم تتانی و پرفرژنس، اشریشیاکولی، سالمونلا، پاستورلا، کلامیدیا، نوکاردیا و تک یاخته هایی نظیر کوکسیدیا و توکسوپلاسما.گونه هایی از پزودوموناس، لپتوسپیرا و پروتئوس به این دارو نسبتا مقاوم هستند. سولفادیمیدین سدیم به شکل خوراکی در درمان عفونت های سیستمیک حساس به سولفادیمیدین در گوشتخواران، نشخوارکنندگان، طیور و بوقلمون تجویز می گردد.

گوشتخواران : پنومونی و آنتریت

نشخوارکنندگان: دیفتری گوساله، گندیدگی سم، اکتینوباسیلوز، متریت، پلی آرتریت، کوکسیدیوز، ورم پستان

طیور و بوقلمون: کوکسیدیوز، وبای مرغان و کریزای عفونی

مقدار و روش مصرف :

گوشتخواران: شروع درمان: 55 میلی گرم سولفادیمیدین سدیم به ازای هر کیلوگرم وزن زنده در روز اول (5/1 میلی لیتراز محلول خوراکی به ازای هر 10 کیلوگرم وزن)

ادامه درمان: 5/27 میلی گرم سولفادیمیدین سدیم به ازای هر کیلوگرم وزن زنده در روزهای دوم، سوم، چهارم و پنجم ( 75/0 میلی لیتر از محلول به ازای هر 10 کیلوگرم وزن)

نشخوارکنندگان: شروع درمان: 220 میلی گرم سولفادیمیدین سدیم به ازای هر کیلوگرم وزن زنده در روز اول( 30 میلی لیتر از محلول خوراکی به ازای هر 50 کیلوگرم وزن)

ادامه درمان: 110 میلی گرم سولفادیمیدین سدیم به ازای هر کیلوگرم وزن زنده در روزهای دوم، سوم و چهارم ( 15 میلی لیتر از محلول خوراکی به ازای هر 10 کیلوگرم وزن )

طیور خانگی و بوقلمون: 196-134 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن زنده، روزانه به مدت 4 روز متوالی (بمیزان 2/0% از محلول خوراکی همراه با آب آشامیدنی ) و یا(هر شیشه محلول در 125 لیتر آب آشامیدنی روزانه )

توجه: مقادیر فوق باید در آب مصرفی یک روز دام و طیور به مصرف برسد. بطور کلی دام ها روزانه 15 لیتر آب به ازای هر 100 کیلوگرم وزن زنده و طیور با وزن تقریبی یک کیلوگرم 5/1 لیتر آب در روز مصرف می کنند.

موارد منع مصرف و تداخلات دارویی :
مصرف دارو در نارسائی های کبدی و کلیوی، توام با داروهای آنتی اسید، املاح کلسیم، ویتامین K و در مورد حساسیت به دارو منع شده است. این دارو در گاوهای شیرده 20 ماهه و بیشتر، گوساله ها تا یک ماهگی و طیور تخم گذار نباید مصرف شود.

زمان پرهیز از مصرف :

گوشت گاو و گوساله : 10 روز

گوشت گوسفند و بز: 10 روز

گوشت طیور گوشتی: 10 روز

شیر: 4 روز

موارد احتیاط :

دارو بیش از 7 روز متوالی نباید مصرف شود. افزودن ترکیباتی که مزه آب را تغییر داده و در نتیجه باعث افزایش مصرف آب و دارو شود، توصیه می شود.

اثرات جانبی: اسهال، استفراغ، کریستالوری و انسداد مجاری ادراری، ضعف عضلانی، بروز علائم حساسیتی، بثورات جلدی و آنمی همولیتیک دیده شده است.

شرایط نگهداری : در مکان خشک و در دمای بین 10 تا 25 درجه سانتی گراد و دوراز نورنگهداری شود.

بسته بندی : شیشه های 250 میلی لیتری


زکات علم نشر آن است - به امید ایرانی آبادتر
جمعه 13 تیر 1393 - 20:37
ارسال پيام نقل قول تشکر گزارش
تشکر شده تشکر شده: 1 کاربر از admin به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: 92124118 -


برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.سامانه پیامک رایگان

تمامي حقوق اين انجمن مربوط به سايت درس يار ميباشد و کپي برداري از ان حتي با ذکر منبع نيز مجاز نميباشد