close
تبلیغات در اینترنت
از سیر تا پیاز گاومیش
جمعه 15 فروردین 1399
 طبق آمار فائو (سازمان خواربار کشاورزی سازمان ملل متحد) تعداد گاومیش جهان 126 میلیون راس بود که حدود 123 میلیون در قاره آسیا و بقیه در سایر نقاط دنیا زندگی می
جای تبلیغات شما
خرید شارژ
تبلیغات
جای تبلیغات شما
حامیان و همکاران

دام شاپ

مرجع دانلود فایل های کشاورزی و دامپروری


ای دام

وب سایت آموزش تخصصی علوم دامی
.
پنل کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
اخبار علوم دامی
مقالات کاربردی
گاو میش
گوسفند
بز
شتر
اسب
بوقلمون
پرورش اردک
پرورش کبک
زنبورداری
هدیه ها
محصولات
فیلم های آموزشی
نرم افزار های کاربردی
آمار سایت
 • آمار مطالب
 • کل مطالب : 166
 • کل نظرات : 45
 • آمار کاربران
 • کل کاربران : 1866
 • افراد آنلاین : 2
 • آمار بازدید
 • بازدید امروز : 240
 • گوگل امروز : 9
 • آی پی امروز : 36
 • بازدید دیروز : 427
 • گوگل دیروز : 2
 • آی پی دیروز : 40
 • بازدید هفتگی : 1,683
 • بازدید ماهانه : 1,045
 • بازدید سالانه : 28,093
 • بازدید کل : 907,701
 • اطلاعات
 • امروز : جمعه 15 فروردین 1399
 • آی پی شما : 3.233.239.102
 • مرورگر شما :
از سیر تا پیاز گاومیش
 • تعداد بازدید : 3178
 • از سیر تا پیاز گاومیش

  اطلاعات گاومیش

   

  طبق آمار فائو (سازمان خواربار کشاورزی سازمان ملل متحد) تعداد گاومیش جهان 5/126 میلیون راس بود که حدود 123 میلیون در قاره آسیا و بقیه در سایر نقاط دنیا زندگی می کنند در سال 1981 تعداد گاومیش های دنیا 150 میلیون راس تخمین زده شده است گاومیش در بسیاری از کشورهای جهان یافت می شود ولی مهم ترین محل پرورش آن قاره آسیا و بخصوص شبه قاره هند است در ایتالیا بیش از 100 هزار گاومیش شیرده وجود دارد و پنیر «موزارلا» از شیر این حیوان تهیه می شود.
   در ایتالیا گاومیش در مجتمع های صنعتی نگه داری می شود.
  طبق آخرین آمار جمعیت گاومیش در ایران 521 هزار راس است (برآورد جهت گاومیش ایران سال 1378)
  گاومیش در اقتصاد بسیاری از کشورها جایگاه ویژه ای دارد و تعداد و پراکندگی جغرافیایی آن هر سال در حال افزایش است از این حیوان برای شخم زدن مزارع بارکش حمل و نقل کارهایی مانند آن استفاده می شود.  طبقه بندی گاومیش براساس محیط زیست


  الف) گاومیش باتلاقی
  دارای قدرت و توان بیشتری برای تحمل شرایط سخت می باشد علاقه زیادی به آب تنی و توقف در آب دارد و آب گل آلود را ترجیح می دهند.
  در این تیپ وزن بدن به طور متوسط در ماده 400 و در جنس نر به 500 کیلوگرم یا بیشتر می رسد. از نظر ژنتیکی گاومیش های این تیپ 48 کروموزونی (48 = n2) هستند رنگ اغلب سیاه است و نوار کم رنگی در ناحیه گردن بالای سینه دارد ولی رنگ قهوه ای هم دیده می شود.

   ب) گاومیش رودخانه ای
   این گروه از گاومیش ها شنا در آب های جاری و شفاف را دوست دارند و بیشتر در خاورمیانه پرورش داده می شوند رنگ غالباً سیاه گاهی همراه با لکه های سفید در نقاط گوناگون بدن، در این تیپ رنگ خاکستری و قهوه ای و بندرت سفید هم دیده می شود. وزن در جنس نر 300 تا700 کیلوگرم و در جنس ماده 250 تا 650 است.


  کالبد شناسی گاومیش


  - دستگاه گوارشی
   گاومیش نیز مانند گاو چهار معده ای و نشخوار کننده است ساختمان دستگاه گوارشی آن به جز در قسمت زبان و کبد به گاو شبیه است زبان گاو میش کوتاه تر و پهن تر و پرزهای روی زبان نیز کوتاه تر و نرم تر است در نتیجه زبان گاومیش هنگام لمس کردن صاف تر و نرم تر احساس می شود. کبد گاومیش بزرگتر، گردتر، ضخیم تر از کبد گاو و لب پایینی آن مانند کبد گوسفند هرمی شکل است. با آن به دستگاه گوارشی گاومیش و گاو تقریباً شبیه است دستگاه گوارشی گاومیش از نظر فیزیولوژیکی کارآمدتر است زیرا حجم و چین خوردگی های آن بیشتر از گاو است.
   بررسی ها نشان داده است تعداد و تراکم پزرهای شکمبه نگاری در گاومیش بیش از گاو است و نوع و تعداد میکروارگانیزم های موجود در شکمبه این حیوان با گاو تفاوت دارد و به همین دلیل گاومیش غذاهای فیبری را بهتر هضم می کند.  

    ـ دستگاه تولید مثل
   اندام های تولید مثل در گاومیش نر شبیه گاو نر است با این تفاوت که کیسه بیضه (Scrotum) بیضه ها (testes) و gland penis گاومیش از گاو بسیار کوچکتر است البته تعداد کوتیلدون های رحم گاومیش کمتر ولی رحم بزرگ تر است و قوام بیشتری دارد.


  خصوصیات دیگر
  ضخامت پوست گاومیش دو برابر گاو است و با افزایش سن بر ضخامت پوست افزوده می شود.


   فیزیولوزی تولید مثلی
   الف ـ بلوغ جنسی در گاومیش نر و ماده بر اساس نژاد و نوع مدیریت 2 تا 3 سال است.
   ب ـ سیکل جنسی 19 تا 28 روز با طول مدت حدود یک روز
   دوره آبستنی
   در گاومیش باتلاقی 325 تا 330 روز
   در گاومیش رودخانه ای 300 تا320 روز
   فاصله مطلوب بین دو زایمان متوالی 12 تا 13 ماه است دوره شیردهی در حدود 300 روز است .


   مراحل زایمان
  زایمان در گاومیش کاملاً شبیه زایمان گاو است با این تفاوت که در 90 درصد از موارد زایمان در گاومیش به صورت ایستاده است.


  ویژگی های تولید مثلی در گاومیش نر
  گاومیش نر در دو سالگی آماده جفتگیری است و تا 6 ـ7 سال می تواند از آن بهره گرفت.


  تلقیح مصنوعی
   امروزه تلقیح مصنوعی در گاومیش به طور گسترده ای استفاده میشود بخصوص در مر اکز صنعتی. آمیزش گاو و گاومیش به دلیل ژنتیکی امکان پذیر نیست زیرا گاومیش 48 تا 50 کروموزومی است درصورتی که گاو 60 کروموزوم دارد.


  سازگاری گاومیش
  بیشتر جمعیت گاومیش های دنیا در آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری متمرکز شده اند و تعداد کمی از آن ها در آب و هوای سرد آسیا و اروپا زندگی می کنند مطالعات جدیدتر حاکی از آن است که به رغم سازش و عادت پذیری این حیوانات با آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری به خوبی خود را با مناطق سرد آسیا و اروپا سازگار می کند.


   ویژگی های رفتاری و جایگاه پرورش گاومیش
   گاومیش علاقه زیادی به آبتنی در استخر، رودخانه و گودالهای آب دارد و معمولاً پس از مدتی چرا خود را به آب می رساند و در آن غوطه ور می شود.
   گاومیش برای فرار از حشرات موذی نیز به آب پناه می برد و با آغشته کردن سطح بدن به گل و لای خود را از آسیب آفتاب و حشرات گزنده در امان نگه می دارد محققان بر این باورند که در صورتی که دام به طریقی خنک شود شنا کردن برای آن ضرورت حیاتی ندارد.
   تحمل گاومیش در برابر گرمای شدید و نور مستقیم آفتاب کم است و تابش مستقیم خورشید آن ها را کاملاً آشفته و پریشان می کند تغییرات شدید و ناگهانی دمای محیط نیز بر حیوان آثار ناگواری دارد و ممکن است به بیماری پنومونی (ذات الریه) و حتی مرگ منجر شود بنابراین هنگام طراحی نگهداری گاومیش باید بر این موضوع توجه کرد و از هر راهی که امکان دارد از تغییر شدید آب و هوای محیط بر حیوان جلوگیری کرد تا به تدریج با هوای جدید سازگار شود.
   گاومیش با گاو در چرا رقیب نمی باشد چون گاو انتخابی عمل می کند در صورتی که گاومیش همه نوع علفی را می خورد پس این دو نوع دام تکمیل کننده هم هستند گاومیش حیوانی پر خور و مناطق نیمه گرمسیری و مرطوب برایش مناسب است.


  خلق و خو و رفتار گاومیش
   با آن که ظاهر گاومیش خشن و زمخت است خوی بسیار آرامی دارد و براحتی می توان آن را کنترل کرد گاومیش نسبت به رنگ قرمز حساسیت دارد و معمولاً دوشش یک نفر عادت می کند.
   گاومیش نر بالغ فوق العاده شرور و خطرناک است و کنترل آن سخت و غالباً غیر ممکن است که برای مهار کردن آن را اخته می کنند یا با قرار دادن حلقه در بینی مهار می کنند.

   گاومیش بر خلاف گاو توانایی لگد پرانی به طرفین را ندارد و همچنین مانند گاو به آسانی آشفته یا پریشان نمی گردد. طبیعت آرام تحمل و پایداری گاومیش در انجام دادن کارهای سنگین این حیوان را به کلید و راهگشای اقتصادی روستایی کشورهای آسیایی تبدیل کرده است.
   گاومیش بطور متوسط روزانه 5/6 لیتر شیر تولید می کند در حال حاضر رکوردهای شیر گاومیش های ایران در مرکز اصلاح نژاد دام کشور در کرج متوسط تولید kg 1200 در یک دوره شیر دهی 200 روز را نشان می دهد.


   تغذیه گاومیش
   یکی از صفات بارز و برجسته گاومیش تغذیه آن از علوفه خشبی و به مقدار زیاد است و از این نظر بر گاو برتری دارد زیرا اولاً دستگاه گوارشی گاومیش از گاو حجیم تر و ثانیاً چین خوردگی های آن بیشتر است ثالثاً میکروارگانیسم های شکمبه گاومیش از لحاظ تعداد و تنوع از گاو گسترده ترند.
   با توجه به آن که گاومیش را هم بصورت سنتی و هم صنعتی نگه داری می کنند سیستم های متفاوتی برای تغذیه به آنها طراحی شده که عبارتاند از :


  ـ سیستم تغذیه گسترده
   در این سیستم گاومیش در مزارع مرتفع باتلاق مرداب و ... تغذیه می کند معمولاً خود به دنبال غذا می رود در صورتی که مراتع خوب و سرسبز باشد در عرض دو تا چهار ساعت چریدن شکمبه خود را پر می کند.


   ـ سیستم تغذیه متمرکز
   در این سیستم تغذیهع دام در محوطه دامداری صورت می گیرد و در جایی کاربرد دارد که مزرعه مرتع یا چراگاه در دسترسی نباشد.


  ـ سیستم تغذیه نیمه متمرکز
   این سیستم آمیزه ای از دو سیستم قبلی می باشد و مهم ترین خوراک دام علوفه باقی مانده مزارع است که با مقادیر متفاوتی از غلات و دانه های روغنی تکمیل شده است.


   انواع فرآورده های گاومیش


   شیر: گاومیش حدود 6/5% از کل شیر جهان را تامین می کند شیر گاومیش از نظر چربی از شیر گاو غنی تر دارای ماده خشک کمتر و بین میزان درصد لاکتوز با شیر گاو متفاوت زیادی نسبت املاح شیر گاومیش و پروتئین شیر گاومیش از شیر گاو بیشتر است.


  گوشت : درصد گوشت و لاشه گومیش به علت داشتن شکمبه حجیم و بزرگ سرتوپروسنگین درصد استخوان بیشتر درصد چربی بیشتر در لاشه و کپل نسبتاً کم رشد و ضعیف و پوست ضخیم کمتر از درصد گوشت و لاشه گاو گوشتی است.


   پوست : گاومیش پوستی ضخیم دارد برای تهیه دستکش چرمی ضخیم و تسمه های چرمی، زیره کفش، زین اسب و چرم ضد آب استفاده می شود.
  ضخامت موی گاومیش دو برابر گاو است و برای تهیه ب رس و قلم مو استفاده می شود .
  تراکم مو در گاومیش نسبت به گاو کمتر است و با افزایش سن تراکم آن کمتر نیز می شود.


   شاخ : برای تهیه دکمه شانه، دسته چاقو، چتر، عصا، آلات موسیقی ، وسایل تزئینی استفاده می شود در هندوستان در صنایع دستی استفاده می شود.


  فضولات :
  کود گاومیش از بهترین کودها برای حاصل خیزی زمین های زراعی و به ویژه پرورش قارچ است. در برخی روستاها از فضولات گاومیش برای تولید گرما به عنوان ماده سوختی استفاده می شود.


   نیروی کار :
   در بسیاری از نقاط دنیا ماشین جای گزین خوبی برای دام نیست و حتی غیر اقتصادی است و در این صورت گاومیش برای شخم زنی و باربری استفاده می شود.


   مهم ترین بیماری های گاومیش
   تب برفکی ـ طاعون ـ شاربن علامتی ـ سل ـ بروسلوز ـ آبله ـ اسهال ویروسی گاو فاسیولوز ـ ننیازین ـ سارکوسیت ـ تیلریوز ـ بابزیوز ـ کوکسیدیوز
   و بیماری های انگلی ناشی از بند پایان مانند جرب ـ کنه ـ شپش ـ ورم پستان


  نظرات
 • در قمست نظرات مشکلات و پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در جریان بگزارید.
 • این نظر توسط محمدزاده در تاریخ 1394/5/15 و 20:32 دقیقه ارسال شده است

  با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده به عنوان یک دانشجوی دامپزشکی وقتی میدیدم که با توجه به امکانات فضای مجازی مثل تلگرام و ربات های ساخته شده در تلگرام که ربات های زیادی برای رشته های پزشکی و ... طراحی شده ولی هنوز هیچ ربات سودمندی برای دامپزشکی طراحی نشده بر آن شدم تا رباتی را برای علاقه مندان به علم دامپزشکی طراحی نمایم.
  این ربات آخرین اخبار دامپزشکی را به اطلاع کسانی که این ربات را اد کرده اند میرساند.
  از شما تمنا دارم خبر طراحی این ربات را در سایت خود قرار داده تا استفاده کنندگان از این ربات بیشتر گردند و افراد به آخرین اخبار دامپزشکی دسترسی داشته باشند.
  متذکر میشوم که برای تهیه اخبار این ربات از سایت پر محتوای شما و چندی از سایت های دیگر استفاده شده.
  در آخر ممنون میشوم اگر مطلبی درباره این ربات در سایتتان قرار دهید.
  لینک ربات: https://telegram.me/Dampezeshkanbot


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی